Mit (t)egyek a túl sok gyomorsav ellen?
7 + 1 tipp savasodás esetére
Ha túl sok a gyomorsavunk, égni kezd a gyomrunk, hányingerünk lehet, és akár bélrendszeri problémák is jelentkezhetnek.
A sav több okból is felhalmozódhat gyomrunkban, a magyarázat lehet például genetikai tényezőkben, helytelen étrendben, túlzott alkoholfogyasztásban is. Azonban mindenképpen szem előtt kell tartanunk a tényt, miszerint a túlzott savtermelés idővel szövődményekhez vezethet, ennek nyomán például gyomorfekély is kialakulhat.
Nem kis veszéllyel kell tehát szembenéznünk, ezért érdemes odafigyelnünk arra, hogy például mit és hogyan eszünk. Táplálkozásunk ronthat a helyzeten, de ugyanígy javíthat is, szabályozhatjuk gyomorsavszintünket, ha tudjuk, milyen ételeket kerüljünk vagy részesítsünk előnyben.
Táplálkozzon okosan, válasszon tudatosan! De mit is kell tudnunk mindehhez?
- tipp
Az étkezések minősége, mennyisége, időbeli elosztása befolyásolhatja gyomorsav-termelésünket. Túlzott zsírfogyasztás, túl fűszeres ételek mind-mind emelik a gyomorsav szintjét, hiszen emésztésük nagyobb időt vesz igénybe a kelleténél. Továbbá, ha két étkezés között túl sok idő telik el, gyomrunk „éhezni kezd” és túl sok sav gyűlhet fel.
- tipp
A túlzott alkoholfogyasztás, a magas koffeinbevitel vagy a dohányzás is hozzájárulhat a savtermelés emelkedéséhez. Amennyiben tehetjük, kerüljük ezeket a káros szokásokat, és gyomrunk is meghálálja majd.
- tipp
Zöldségek fogyasztásakor kerüljük a sült, tejszínes vagy konzerves verziókat, és ha érzékenynek érezzük gyomrunkat, legalább ideiglenesen hagyjuk el a csípős paprika, hagyma, fokhagyma, savanyú káposzta, paradicsom fogyasztását is.
- tipp
Gyümölcsök esetén szintén legyünk óvatosak, hiszen bizonyos gyümölcsök hozzájárulnak a gyomor savasságához, irritációt és gyulladást okozva, míg más gyümölcsök kevésbé savasak és segítenek a gyomorsav semlegesítésében. A savasabb citrusok például igazi kínzást jelentenek a savtúltengéssel küzdő gyomornak. Az alma, a szőlő, az áfonya, a banán, az őszibarack, a körte, a dinnye és a bogyós gyümölcsök általában kevésbé savasak, így jól tolerálhatóak
- tipp
Húsok közül a sovány húsokat preferáljuk, hogy így is könnyíthessük emésztésünket. Egyes házi praktikák szerint fűszerek közül a bazsalikom, gyömbér és fahéj savcsökkentő hatással rendelkezik, próbáljuk ki őket óvatosan húsokkal is.
- tipp
Ügyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre, de tartsuk be a legfontosabb szabályokat: a kakaós-, koffeines-, alkoholos-, cukrozott italok, savas zöldséglevek kerülendőek.
- tipp
Kerüljük a sok stresszt. Napjainkban szinte lehetetlen stresszmentesen élni, de tudnunk kell, hogy a túlzott, krónikus stressz folyamatos jelenléte megemeli gyomorsavszintünket is.